Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu szkoleń gastronomicznych: Praca w sektorze gastronomicznym przynosi dużo satysfakcji i pozwala osiągnąć dobre wyniki finansowe. Zarówno manager gastronomii, kelner i barman mają możliwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, korzystania z elastycznego grafiku i wykonywania pracy dynamicznej. Konieczne jest jednak posiadanie pewnych umiejętności, takich jak: szybkość, dokładność, dostosowanie się do sytuacji, praca w stresie, kreatywność i profesjonalna obsługa klienta. Takie umiejętności wynikają nie tylko z posiadanych cech charakteru, ale również poprzez doskonalenie i uczestnictwo w szkoleniach gastronomicznych. Posiadanie odpowiedniej wiedzy zawodowej z zakresu gastronomii doprowadzi do rozwoju kariery, otrzymywania awansu na stanowiska kierownicze bądź do otwarcia własnej restauracji lub baru.
Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu szkoleń gastronomicznych?
Szkolenia gastronomiczne dla właścicieli restauracji pozwolą zwiększyć sprzedaż i zarabiać więcej. Natomiast dla osób rozpoczynających swoją przygodę z gastronomią są doskonałą perspektywą na przyszłość, przy czym koszt szkolenia jest jednorazowy, natomiast efekty widoczne są latami. Szanse rozwoju są ogromne, ponieważ prowadzone są różne rodzaje kursów które pozwolą realizować się jako: szef kuchni, manager, kelner, barman, sommelier, kierownik sali.
Szkolenia gastronomiczne zajmują mniej czasu niż ukończenie szkoły średniej lub wyższej i koncentrują się na wybranej dziedzinie działalności restauracji. Na ofertę składają się zagadnienia związane z zarządzaniem oraz marketingiem, dlatego menadżer gastronomii zdobywa wiedzę np. na temat: zarządzania personelem, budowania rachunku i zwiększenia zysków, kalkulacji kosztów – Food Cost & Beverage Cost. Jeżeli interesuje kogoś ścieżka kariery zawodowej w gastronomii, powinien zapoznać się z ofertą szkoleniową i wybrać kierunek odpowiedni dla siebie.
Szkolenie gastronomiczne – dla managerów gastronomii i zarządzania finansami w lokalu
Planując otwarcie własnego lokalu gastronomicznego lub podjęcie pracy jako manager gastronomii, ukończenie szkolenia gastronomicznego pozwoli na samodzielne stworzenie struktury obrotu w podziale na koszty (stałe, zmiennie i mieszane), z pewnością osiągnięcia zysku. Szkolenie poruszać będzie tematykę zarządzania personelem, przydzielania zadań i strukturę zatrudnienia w restauracji. Celem szkolenia gastronomicznego jest przekazanie uczestnikom wiedzy a także narzędzi, które umożliwią efektywne zarządzanie kosztami, optymalizowanie wydatków co przełoży się na lepszą rentowność i wydajniejsze funkcjonowanie restauracji. Szkolenie wskaże drogę do skutecznego prowadzenia lokalu gastronomicznego i ograniczenia kosztów.
Szkolenie dla managerów gastronomii zawiera:
- Funkcje i zakres obowiązków.
- Przebieg rekrutacji personelu w restauracji.
- Tworzenie zgranego zespołu oraz zarządzanie nim.
- Zasady stosowania technik sprzedażowych polegających na doradzaniu, sprzedaży dodatkowego produktu, zapraszania gościa lokalu do zakupu droższych potraw i trunków.
- Opracowanie karty menu.
- Prawidłowy podział i kalkulacja kosztów odnośnie surowca i załogi restauracji.
- Prawidłowa inwentaryzacja zarówno kuchni jak i baru.
- Dbanie o rentowność restauracji, czyli rachunek zysków i strat.
- Na czym polega marketing w gastronomii.
- Prawo pracy i kodeks pracy.
Szkolenia gastronomiczne dla szefów kuchni
Jeżeli stanowisko szefa kuchni w restauracji jest wymarzoną perspektywą zawodową, trzeba nie tylko umieć dobrze gotować, ale również prawidłowo zarządzaj pracownikami, unikać strat i mieć pełną kontrolę nad kosztami surowca. Przyszły szef kuchni podczas szkolenia gastronomicznego dowie się, dlaczego briefing jest dobrym narzędziem komunikacji z personelem, pozna zasady marketingu w gastronomii, będzie wiedział jakie działania trzeba podjąć, by dotrzeć do nowych gości. Szef kuchni powinien odpowiednio delegować zadania, wprowadzać skuteczne motywowanie, wyznaczanie celów. Niezbędna jest kontrola magazynów, faktur, dostawców i składanie zamówień.
Szef kuchni będzie potrafił:
- Zbudować menu, które przynosi zyski.
- Negocjować stawki z dostawcami.
- Zbudować zgrany i skuteczny zespół.
- Rozwiązywać problemy z pracownikami.
Takie szkolenie wskaże drogę do stworzenia menu, które będzie atrakcyjne dla gości i pozwoli na łatwą kontrolę magazynu. Szef kuchni jest zawodem przyszłościowym i wiąże się z pewnym prestiżem. Można osiągnąć naprawdę dobre dochody. pracować w renomowanej restauracji lub otworzyć swój lokal gastronomiczny.
Perspektywa zawodowa dla kelnera – szkolenie kelnerskie
Kelner nie tylko zajmuje się obsługą gości na sali, ale również musi znać zagadnienia sprzedaży podnoszącej wartość rachunku. Aktywna sprzedaż nie polega jedynie na polecaniu kolejnych dań i napojów, ważna jest także odpowiednia prezencja, słownictwo oraz postawa budująca całość serwisu. Kelner jest wizytówką restauracji więc niezwykle ważne jest przestrzeganie etyki zawodowa, czyli savoir vivre.
Czego nauczy się kelner podczas szkolenia gastronomicznego:
- Czynności wykonywane z prawej i lewej strony.
- Komunikacja werbalna i niewerbalna.
- Techniki sprzedażowe w restauracji: doradzanie, cross-selling, up-selling.
- Typologia i analiza gości.
- Jakie pytania zadać żeby sprzedać.
Po ukończeniu szkolenia kelnerskiego perspektywy zawodowe będzie można swobodnie realizować. Uczestnik będzie wiedział, jakie powinien reprezentować cechy, jak ważna jest karta standaryzacji pracy w gastronomii i w jaki sposób wdrażać sprzedaż sugerowaną. Takie szkolenie gastronomiczne wpłynie na jego rozwój.